Što je arbitražni sud?
Arbitražni sud je nedržavni sud ustrojen u skladu sa Zakonom o arbitraži (Narodne Novine 88/2001).
Arbitražni sudovi su brži!
Postupci pred državnim sudovima često traju godinama, dok se postupci pred našim arbitražnim sudovima u prosjeku dovršavaju za manje od 60 dana.
Odluka arbitražnog suda je obvezujuća
Ono što je kod državnih sudova presuda, u arbitraži je pravorijek. Pravorijek obvezuje stranke kao pravomoćna sudska presuda. Žalba na pravorijek nije dopuštena.
O čemu stranke mogu same odlučivati?
Stranke se mogu dogovoriti tko će suditi dođe li do spora, o broju arbitara (jedan ili tri), mjestu suđenja, pravilima postupka i dr. Ako se stranke o tome ne dogovore, postupa se prema pravilima AS Pravdonoša.
Trošak postupka
Stranka koja tuži predujmljuje očekivani trošak postupka, no uspije li u sporu, suprotna strana će joj ga morati naknaditi. Ukupni troškovi arbitražnog postupka su u pravilu niži ili slični troškovima postupka pred državnim sudom.
Tko sudi?
Stranke u sporu mogu same imenovati arbitra koji će suditi u njihovom sporu. To će biti osoba s popisa arbitara AS Pravdonoša, ili neka druga osoba od njihovog povjerenja. Ako se stranke o tome ne dogovore, postupa se prema pravilima AS Pravdonoša.
Razlika između mirenja i arbitraže
Miritelj pokušava pomiriti suprotstavljene strane. U slučaju neuspješnog pokušaja mirenja, nezadovoljna strana će se ipak morati obratiti sudu da svojom odlukom riješi spor. Arbitar sudi – svojom odlukom rješava spor (kao i svaki drugi sudac).
O čemu može suditi arbitražni sud?
Arbitražni sud može suditi u svim sporovima o pravima kojima stranke mogu slobodno raspolagati (trgovački, građanski, radni i drugi odnosi), a za koje sporove su stranke ugovorile arbitražu.
Kako ugovoriti arbitražu za slučaj spora?
Arbitražu za slučaj spora možete ugovoriti na način da kod sastavljanja svog ugovora u njega umetnete arbitražnu klauzulu:
STANDARDNA ARBITRAŽNA KLAUZULA:
Svi sporovi koji proizađu iz ovog ugovora i u vezi s njim, uključujući i sporove koji se odnose na pitanja njegovog valjanog nastanka, izmjene, povrede ili prestanka, kao i na pravne učinke koji iz toga proistječu, riješit će se arbitražom Arbitražnog sudišta PRAVDONOŠA, Zadar, sukladno njegovim pravilima o ustroju i radu, objavljenima na: www.pravdonosa.hr, važećim u trenutku podnošenja tužbe.
ARBITRAŽNA KLAUZULA PREPORUČENA ZA MEĐUVLASNIČKE UGOVORE:
Svi sporovi koji proizađu iz ovog ugovora i u vezi s njim, uključujući i sporove koji se odnose na pitanja njegovog valjanog nastanka, izmjene, povrede ili prestanka, kao i na pravne učinke koji iz toga proistječu, a osobito sporovi vezani uz plaćanje doprinosa zajedničkoj pričuvi, riješit će se arbitražom Arbitražnog sudišta PRAVDONOŠA, Zadar, sukladno njegovim pravilima o ustroju i radu, objavljenima na: www.pravdonosa.hr, važećim u trenutku podnošenja tužbe.
Možete sačiniti i poseban ugovor o arbitraži, primjer kojeg možete naći na našim web stranicama.
PRIMJER ARBITRAŽNOG UGOVORA
Arbitraža spora iz potrošačkog ugovora mora biti ugovorena posebnom ispravom.
OPŠIRNIJE (čl.6 st.6 Zakona o arbitraži, NN 88/01)
Arbitražna klauzula umeće se i u odvjetničke punomoći.
PRIMJER ODVJETNIČKE PUNOMOĆI S ARBITRAŽNOM KLAUZULOM
Ugodno suđenje
Ni jedno suđenje nije ugodno. Međutim, ugovaranjem arbitraže pred AS Pravdonoša osigurava se nejavnost postupka i neformalnije okruženje, čime se stvaraju pretpostavke za efikasno raspravljanje u ozračju korektnosti i posvećenosti jednom cilju: rješenju povjerenog spora.
Jeste li znali?
Arbitraža nije nikakva novost, već odavno poznat oblik sudovanja. Do II svjetskog rata u Hrvatskoj su se arbitražom rješavali deseci tisuća predmeta. Danas je arbitraža ponovno aktualan i poželjan oblik sudovanja. U tome Hrvatska kroz Arbitražno sudište Pravdonoša prati svjetske trendove.
|